Jednym z podstawowych narzędzi realizacji lokalnej polityki społecznej jest strategia rozwiązywania problemów społecznych. Termin strategii funkcjonuje w obszarze społecznym już od kilkunastu lat. Strategia rozwiązywania problemów społecznych to pewien generalny plan systemowego, długofalowego działania władz i wszystkich, którzy chcą im w tym pomóc, wobec szans i zagrożeń wynikających ze zmiennego otoczenia i działania innych podmiotów. Wagę strategii jako narzędzia rozwiązywania problemów społecznych podkreślił ustawodawca, zobowiązując w ustawie o pomocy społecznej wszystkie szczeble administracji samorządowej do opracowania takiego dokumentu.
Strategia pozwala na racjonalizację lokalnej polityki społecznej, określa misję oraz wyznacza cele strategiczne i działania, których wdrożenie powinno w znaczny sposób przyczynić się do rozwiązania wielu problemów społecznych i zminimalizować skutki szeroko rozumianych kwestii społecznych. Dokument stanowi podstawę do realizacji stosunkowo trwałych wzorów interwencji społecznych, które mają przyczynić się do poprawy warunków życia mieszkańców, w szczególności tych, którzy są zagrożeni marginalizacją
i wykluczeniem społecznym oraz doprowadzić do integracji społecznej.
Umiejscowienie obowiązku opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych w ustawie o pomocy społecznej skutkuje często błędną interpretacją, iż winna ona zawierać jedynie treści związane z niwelowaniem problemów klientów pomocy społecznej. Kompleksowa i prawidłowo zbudowana strategia rozwiązywania problemów społecznych winna obejmować wszystkie obszary polityki społecznej, które mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania społeczności lokalnej, a w konsekwencji poprawy warunków życia mieszkańców danej jednostki administracyjnej.
Celem każdej gminy powinien być zrównoważony i trwały rozwój. Jednym z istotnych celów, dla których tworzy się „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy” jest możliwość docierania do funduszy strukturalnych. Unia Europejska przyznając środki wymaga posiadania strategii, jako jednego z istotnych elementów planowania przedsięwzięć podmiotu występującego o pomoc, a co za tym idzie, strategia jest również pomocna w próbach nawiązania współpracy międzynarodowej.
Powstawanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Stare Miasto odbywało się w trzech etapach. W pierwszym dokonano diagnozy stanu istniejącego, w drugim przeprowadzono analizę SWOT, czyli zidentyfikowano szanse i zagrożenia, a także słabe i mocne strony, aby na koniec sprecyzować meritum sprawy, czyli cel strategiczny, cele operacyjne i zadania strategiczne.
Strategia została opracowana przy założeniu, że społeczność lokalna i władze samorządowe będą się z nią utożsamiać i aktywnie przystąpią do jej realizacji. Wytyczony cel strategiczny i cele operacyjne ułatwią władzom samorządowym podejmowanie optymalnych decyzji co do przyszłości gminy.