Pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno - wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne, nie może być wyższa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) tj. 528 zł. netto na osobę w rodzinie.
Rodziną w rozumieniu art. 6 pkt 14 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Ponadto warunkiem przyznania stypendium jest zamieszkanie na terenie Gminy Stare Miasto.
Stypendium nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych;
- uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Stare Miasto;
- uczniowi, który otrzymuje inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza 2360 zł. (rocznie);
- uczniom, którzy zostali umieszczeni w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie - art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych niepełnoletniego ucznia, pełnoletniego ucznia, dyrektora szkoły, może być także przyznawane z urzędu.
Stypendium szkolne jest przydzielane w formie:
- całkowite (częściowe) pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą
- pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup: podręczników, lektur, słowników, atlasów i innych pomocy naukowych i dydaktycznych (na różnych nośnikach), edukacyjnych programów komputerowych, przyborów szkolnych związanych z zajęciami szkolnymi, stroju i obuwia sportowego, tornistrów i innych przedmiotów ściśle związanych z procesem edukacyjnym w szkole, do której uczęszcza uczeń
- całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych)
- świadczenie pieniężne wypłacane co miesiąc w okresie zajęć szkolnych.
Stypendium szkolne udziela się poprzez refundację poniesionych kosztów. Refundacji dokonuje się na podstawie przedłożonych faktur VAT, rachunków imiennych, kwitariuszy i biletów imiennych za dojazd. Wnioskodawca jest zobowiązany do udokumentowania wydatków na cele edukacyjne.
Wnioskodawcy zobowiązani są przedstawić na piśmie informacje o wszystkich dochodach (netto) uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku poprzez przedłożenie nastepujących dokumentów:
- zaświadczenia lub oświadczenia o uzyskanych dochodach netto
- zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku)
- oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu osób niezarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy
- decyzja z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy itp.).
- zaświadczenie Urzędu Gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,
- wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika o nieściągalności alimentów lub decyzja z GOPS – fundusz alimentacyjny oraz wyciąg z banku lub przekaz pocztowy potwierdzający ich wysokość za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku
- aktualna decyzja o przyznaniu i wysokości renty/emerytury oraz odcinek renty/emerytury lub wyciąg bankowy potwierdzający wysokość renty/emerytury za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku
- zaświadczenia o dochodach dzieci pełnoletnich w rodzinie: jeżeli pracują – zaświadczenia z zakładu pracy, jeżeli są bezrobotne – zaświadczenia o zasiłkach z Urzędu Pracy, jeżeli kontynuują naukę – zaświadczenia ze szkoły
- oświadczenia rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych
- osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do przedstawienia informacji o dochodach uzyskanych w 2018 r. w formie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego lub oświadczenia o dochodach, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanych formach opodatkowania – oświadczenieo wysokości dochodu netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (oprócz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania i dowód opłacenia składek ZUS).
- faktury imienne lub rachunki imienne, potwierdzających zakup podręczników, książek, odzieży, butów sportowych oraz innych wydatków na edukację dziecka – bez tych dokumentów nie będzie możliwe przyznanie stypendium, które jest w części zwrotem za poniesione wydatki!
Sprawę prowadzą:
Agnieszka Kołacka - inspektor
Anna Łukasiewicz - inspektor
Dokumenty do pobrania: | |
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego (wprowadził: Agnieszka Kołacka 2016-08-09 14:42:22) | |
Wydatki kwalifikowalne (wprowadził: Agnieszka Kołacka 2021-08-12 11:12:46) | |
Zaświadczenie o zarobkach wydane dla celów ubiegania się o stypendium szkolne (wprowadził: Agnieszka Kołacka 2021-08-12 11:43:27) | |
Wniosek o zasiłek szkolny (wprowadził: Agnieszka Kołacka 2022-06-01 09:24:00) | |
wszystkie dokumenty | |